clear ; clc; // Example 28.1 printf('Example 28.1\n\n'); //page no. 869 // Solution // Given Ref_T = 77 ;//Reference temperature-[degree F] //(a) mol_NH3 = 1 ;// Moles of NH3 - [lb mol] mw_NH3 = 17 ;//Molecular t. of NH3 -[lb] mw_H2O = 18 ;//Molecular t. of H2O -[lb] f1_NH3 = 3/100 ;// Fraction of NH3 in solution m_H2O = (mw_NH3/f1_NH3) - mw_NH3 ;// Mass of water in solution -[lb] mol_H2O = m_H2O/mw_H2O ;// Moles of H2O in solution -[lb mol] printf('(a) Moles of H2O in solution is %.1f lb mol .\n ',mol_H2O); printf(' As we can see that moles of water is 30 lb mol(approx), hence we will see H_soln from table corresponding to 30 lb mol water .\n '); H_soln = -14800 ;// From table given in question in book -[Btu/lb mol NH3] printf(' The amount of cooling needed is, %.0f Btu heat removed.\n ',abs(H_soln)); //(b) V = 100 ;// Volume of solution produced -[gal] f2_NH3 = 32/100 ;// Fraction of NH3 in solution // From Lange's Handbook of chemistry additional data is obtained , according to book it is as follows - sg_NH3 = .889 ;// Specific gravity of NH3 sg_H2O = 1.003 ;// Specific gravity of H2O d_soln = sg_NH3*62.4*sg_H2O*100/7.48 ;// Density of solution - [lb / 100 gal] NH3 = d_soln*f2_NH3/mw_NH3 ;// Mass of NH3 - [ lb mol/ 100 gal] m1_H2O = (mw_NH3/f2_NH3) - mw_NH3 ;// Mass of water in solution -[lb] mol1_H2O = m1_H2O/mw_H2O ;// Moles of H2O in solution -[lb mol] printf('\n (b) Moles of H2O in solution is %.1f lb mol .\n ',mol1_H2O); printf(' As we can see that moles of water is 2 lb mol , hence we will see H_soln from table corresponding to 2 lb mol water .\n '); H_soln = -13700 ;// From table given in question in book -[Btu/lb mol NH3] total_H = abs(NH3*H_soln) ;// Total heat removed from solution -[Btu] printf(' The amount of cooling needed is, %.0f Btu heat removed.\n ',total_H);