////given m0=9.1*10**-31 //Kg c=3*10**8 //m/s h=6.6*10**-34 //Js v1=2.0*10**-10 //m //Calculation // v= (h/(m0*c))*(1-(cos(90))*3.14/180.0) v2=v+v1 v0=v2-v1 E=(h*c*(v0))/(v1*v2) b=(1/(sin(90)*3.14/180.0))*((v2*10**-10/v1)-cos(90)*3.14/180.0) angle=3.14/2.0-atan(b) //Result printf("\n (a) the wavelength of scattered photon is %0.3f A",v2*10**10) printf("\n (b) The energy of recoil electron is %0.2f *10**-17 J",E*10**17) printf("\n (c) angle at which the recoil electron appears %0.2f degree",angle)