clc A=5//cm^2 L=10//cm T=1173//K d=6*10^14//cm^-2 P=5.5*10^-2//Pa M=69.72 //for Ga Ar=(2.64*10^20*P*A)/(sqrt(M*T)*%pi*L^2) disp(Ar,"Ar in molecules /cm^2 is= ") M1=74.92*2 //for As2 Ar1=(2.64*10^20*P*A)/(sqrt(M1*T)*%pi*L^2) disp(Ar1,"Ar1 in molecules /cm^2 is= ") // textbook ans is wrong Gr=(Ar*2.8)/d disp(Gr,"Gr in sec/min is= ") //for Ga textbook ans is wrong