clc //to calculate energy of an electron n=1 //least energy of the particle h=6.63*10^-34 //planck's constant in Js m=9.11*10^-31 //mass of electron in kg a=10^-10 //width in angstrom E=(n^2)*(h^2)/(8*m*(1.602*10^-19)*a^2) disp("energy of an electron moving in one dimension in an infinitely high potential box is E="+string(E)+"eV") //the answer is given wrong in the book E=5.68 eV