//Transport Processes and Seperation Process Principles //Chapter 1 //Example 1.7-1 //Introduction to engineering principles and units //given data //Hf data at 298K //Input items: sum of the enthalpies of two streams relative to 298K //calculating H of liq Hil=2000*4.06*(30-25);//inlet mass flow rate of the liquid=2000 kg/h,Cp= 4.06 kJ/kg K, final temp-initial temp= 30 deg C - 25 deg C //Hiw(enthalpy at inlet of water)=W(4.21)(95-25) where W in kg/h Cp of water is 4.21 kJ/kg K, 95-25 is the temp diff //Output items Hol=2000*4.06*(70-25);//outlet mass flow rate of liquid is 2000 kg/h, Cp= 4.06 kJ/kg K 70-25: temp diff //How= W(4.21)(85-25) //energy at inlet = energy at outlet //4.060*10^4 + 2.947*10^2 W= 3.654*10^5 + 2.526*10^2 W // solving these equations: W= ((4.060*10^4)-(3.654*10^5))/((2.526*10^2)-(2.947*10^2)) mprintf("the outlet feed rate in kg/h is %f",W) //calculating enthalpy change of liquid: delH= Hol-Hil; mprintf(" change in enthalpy in kw in kJ/h is %f",delH) //end //s=all the calculations performed are correct but there may be certein deviations.