// Theory and Problems of Thermodynamics // Chapter 4 // Energy Analysis of Process // Example 1 clear ;clc; //Given data V = 2 // Volume of container in m^3 P1 = 0.2 // Initial Pressure in MPa P2 = 0.1 // Final Pressure in MPa // at 0.2 MPa h_1 = 2706.7 // Specific enthalpy of vapor in kJ/kg v_g1 = 0.8857 // Specific volume of vapor in m^3/kg // at 0.1 MPa v_f2 = 0.00104 // Specific volume of liquid in m^3/kg v_g2 = 1.694 // Specific volume of liquid in m^3/kg h_f2 = 417.46 // Specific enthalpy of vapor in kJ/kg h_fg2 = 2258.0 // Specific enthalpy of vapor in kJ/kg v_1 = 0.8857 // Specific volume of vapor in m^3/kg // UNits conversion P1 = 0.2*1e3 // From MPa to kPa P2 = 0.1*1e3 // From MPa to kPa // Calculations // at 0.2 MPa m = V/v_g1 // Mass of stream to be filled in kg // at 0.1 MPa X = (v_1 - v_f2)/(v_g2 - v_f2) // Fraction of steam // The final state of stream: wet steam quality Fraction of Steam at 0.1 MPa h_2 = h_f2 + X*h_fg2 // Amount of heat energy transferred as heat to surroundings del_U = m* ((h_2-h_1)-v_1*(P2-P1)) // Output Results mprintf('The final steam quality at 0.1 MPa = %4.4f', X) mprintf('\n Energy transferred as heat to the surroundings = %6.1f kJ' ,-del_U)